Panchakarma

Panchakarma jest główną metodą oczyszczenia oraz detoksykacji w ajurwedzie.
Choć w Europie jest czymś nowym i często kontrowersyjnym, w Indiach  powszechnie stosowana jest już od 5000 lat jako zabieg służący każdemu. Zabieg panchkarmy możemy tam wykonać w każdym szpitalu czy centrum ajurwedy.

Zabiegi składające się na Panchakarme (terapeutyczną piątkę) w medycynie ajurwedyjskiej są podstawą do osiągnięcia zdrowia w przypadku większości chorób. Panchakarma to indywidualna terapia, dobierane są poszczególne zabiegi, dieta,  ziołowe leki oraz zalecenia w zależności od dolegliwości oraz stanu zdrowia.

Cały zabieg Panchakarma trwa minimum 15 dni, a często dłużej, jednak dla ogromnych efektów jakie przynoszą zabiegi warto się do tego zmotywować.

Panchakarma

Panchakarma

Na Panchakarme składają się:

1. Vamana – jest to medyczna terapia polegająca na kontrolowanych wymiotach, usuwa toksyny zbierające się w ciele i w drogach oddechowych. Jest dedykowana osobom z wysokim zaburzeniem kaphy.

Regularne leczenie całkowicie eliminuje toksyny z organizmu. Nawet dla zdrowej osoby zaleca się wykonywanie tej terapii raz w ciągu trzech miesięcy dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Przed wykonaniem Vamany należy przez 5 dni wykonywać masaż Abhyanga.

Zalety:
– pomaga przy astmie oskrzelowej, przewlekłych alergiach, wysokiej gorączce, bielactwie, łuszczycy, zakwaszeniu organizmu, przewlekłym niestrawnościom, przekrwieniu błony śluzowej nosa, obrzękom, otyłości, zaburzeniom psychiki, problemom skórnym.

2. Virechana – polega na terapeutycznej biegunce, która oczyszcza wątrobę. Stosuje się odpowiedni olej i zioła aby zbalansować poziom pity w ciele. Jest to system oczyszczania, puryfikacji oraz odmładzania, który prowadzi do uwolnienia organizmu z toksyn, oczyszczenia systemu immunologicznego i przywrócenia równowagi. . Przed wykonaniem Virechany należy przez 5 dni wykonywać masaż Abhyanga.

Zalety:
– pozbycie się przewlekłej gorączki, problemów skórnych oraz zaburzeń ginekologicznych,
– terapia w przypadkach schorzeń takich jak: paraplegia, hemiplegia, cukrzyca, astma.

3. Basti (irygacja okrężnicy) – uważana jest za matkę leczenia. Oczyszcza zebrane toksyny z wszystkich trzech dosz: Vaty, Pity I Kaphy poprzez jelito. Zabieg zwany jest również „odmładzaniem” organizmu. Medyczny olej lub ghee (masło klarowane) wraz z ziołowymi naparami jest podawana jako lewatywa aby oczyścić jelito i zwiększyć napięcie mięśniowe.

Ta terapia jest zalecana jako kilkudniowa kuracja w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Basti wykonywana jest przez 5 dni i poprzedzona masażem abhyanga.

Zalety:
– terapia w przypadkach schorzeń takich jak: paraplegia, hemiplegia, zapalenie jelita grubego, rekonwalescencja, zespół jelita drażliwego, zaparcia, zaburzenia trawienia, bóle pleców, otyłość, hemoroidy, osłabienie seksualne oraz bezpłodność.

4. Nasya/Sirovirechana – oczyszczanie uszu, oczy i nosa za pomocą oleju ziołowego.

Zalety:
– poprawia pamięć oraz wzrok,
– działa pozytywnie na bezsenność,
– eliminuje nadmiar śluzu, przebarwienia twarzy, przedwczesne siwienie włosów,
– oczyszcza gardło, łagodzi bóle głowy rożnego pochodzenia,
– przywraca zmysł smaku i zapachu,
– niweluje dolegliwości takie jak zimne dłonie i stopy, migrena, sztywność szyi, alergie nosa, polipy nosa, zaburzenia neurologiczne, zapalenia zatok,
– część terapii hemiplegii i paraplegii.

CENA:
Cena za usługę jest ustalana indywidualnie.

Zabiegi wykonuje Arun Kumar Singh.
Zapraszamy