Ajurweda

Ajurweda (ayurveda) to jeden z najstarszych na świecie systemów medycznych i filozoficznych, wywodzący się ze starożytnych Indii, z przed ponad pięciu tysięcy lat. „Ajus” znaczy życie, a „veda” wiedzę, mądrość.

Ajurweda to medyczno-metafizyczna życiowa wiedza o uzdrawianiu, matka wszelkiej sztuki leczenia i jednocześnie filozofia sztuki życia. Jej istotą jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu. Medycyna ajurwedyjska opiera się na metodach naturalnego uzdrawiania, wykorzystuje ziołolecznictwo, zabiegi na ciało mające na celu oczyszczanie organizmu z toksyn tak fizycznych, jak i mentalnych, regenerację organizmu, a tym samym zapewnienie powrotu do pełni zdrowia.

Wielu uczonych uważa, że jest to najstarszy z istniejących systemów leczenia. Ajurweda jest więc nauką bardzo starą, choć przekornie określana „medycyną przyszłości”, gdyż niejako na nowo odkrywana i praktykowana z dużą skutecznością przez mieszkańców krajów zachodnich. Ajurweda nie odnosi się tylko do płaszczyzny medycznej, ale dotyczy wszystkich poziomów aktywności człowieka. Medycyna wschodnia, w tym hinduska, w odróżnieniu od medycyny zachodniej ujmuje człowieka holistycznie i dotyczy każdego aspektu ludzkiego życia, koncentrując się na zapobieganiu chorobie, a gdy do niej dojdzie usuwaniu jej źródła, a nie jej objawów, oraz zachowaniu równowagi na każdym poziomie egzystencji.

ajurweda ayurveda Delfin Opole

 

Oferujemy następujące masaże i zabiegi ajurwedyjskie:

Masaż Abhyanga to ajurwedyjski masaż całego ciała gorącymi, ziołowymi olejkami. W trakcie zabiegu terapeuta, w zależności od punktów akupresurowych stosuje różne rodzaje nacisku, aby , uzyskać najlepszy możliwy efekt.

Masaż Garshana jest ajurwedyjską formą masażu limfatycznego, który stymuluje węzły chłonne w celu detoksykacji układu limfatycznego, odświeżenia skóry i ożywienia umysłu. Wykonuje się go z użyciem rękawiczek garshana wykonanych z surowego jedwabiu, przez co stymuluje się całe ciało.

Masaż jogą jest ajurwedyjskim zabiegiem obejmującym całe ciało, który łączy razem elementy masażu głębokiego tkanek i ćwiczeniach oddechowych. Techniki rozciągające prowadzą do otwarcia się ciała i doświadczenia całkowitej odnowy.

Masaż Marma, czyli masaż punktów witalnych jest tradycyjną ajurwedyjską techniką masażu, która zapewnia właściwe krążenie energii w ciele. W całym ciele znajduje się 107 punktów witalnych. Uważa się, że stymulacja tych punktów ma wpływ na wszystko, począwszy od zdrowia organów i narządów wewnętrznych, przez produkcję hormonów. Ayurweda proponuje ten rodzaj masażu jako metodę wpływającą na poprawę biochemicznych przemian w organizmie.

Masaż Mukhabhyanga jest to specjalistyczny ajurwedyjski masaż twarzy, z użyciem olejów leczniczych i wyciągów z ziół. W trakcie masażu szczególną uwagą obdarza się punkty witalne (marmas). Zabieg oczyszcza, złuszcza i odżywia skórę twarzy. Delikatne wyciągi z ziół, odżywcze maski z glinki, masaż twarzy, szyi, karku, barków i ramion powoduje, że skóra staje się promienna i dobrze zrównoważona.

Masaż Padabhyanga to ajurwedyjski specjalistyczny masaż stóp. Według ajurwedy pięć ze wszystkich 107 marm (punktów witalnych) znajduje się na stopach, ponadto znajduje na nich wiele zakończeń nerwowych. Padabhyanga pomaga oczyszcić marmy z negatywnej energii, co w efekcie prowadzi do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Masaż Shiroabhyanga to ajurwedyjski zabieg, w trakcie którego głowa, szyja oraz ramiona są poddawane delikatnemu ale stanowczemu masażowi. Rozluźnia to spięte mięśnie oraz powoduje wmożone krążenie krwi, które odżywia głowę natlenioną krwią oraz pomaga pozbyć się szkodliwych toksyn.

Masaż Udvartana jest to masaż pudrem (peelingiem) uzyskiwanym ze sproszkowanych ziół. Osuszająca natura ziół pomaga zrównoważyć wilgotną i ciężką naturę doszy Kapha. Ajurwedyjski masaz udvartana powoduje, że ciało i skóra nabierają widocznego blasku, sprężystości i elastyczności. Jest to masaż całego ciała, który polega na nasmarowaniu ciała specjalnym olejem, a następnie posypaniu proszkiem z różnych ziół.

Zabieg Greeva Basti jest ajurwedyjską terapią gorącym olejem, która jest stosowana w przypadku bólu lub innych dolegliwości szyi i karku. Słowo greeva odnosi się do szyi, natomiast basti oznacza „trzymać coś w środku”. Wykonuje się okłady z ciepłego oleju, który wlewa się do okręgu uformowanego z masy mącznej, ułożonego na karku.

Zabieg Janu Basti to zabieg, który pomaga pozbyć się bólu, odżywia i odmładza staw kolanowy. Zabieg polega na okładach z ciepłego oleju wlanego do specjalnego okręgu uformowanego z masy mącznej na stawie kolanowym. Stawy kolanowe przenoszą cały ciężar ciała, dlatego często ulegają kontuzjom. Najbardziej powszechnym schorzeniem jest suchość stawu kolanowego. Leczenie stawu kolanowego w ajurwedzie jest wyjątkowe. Jedną z najbardziej efektywnych metod jest Janu Basti. Janu oznacza kolano, a basti oznacza zatrzymywać w środku.

Zabieg Kati Basti jest ajurwedyjskim zabiegiem leczniczym z użyciem leczniczych olejów, które po podgrzaniu są wylewane do specjalnie uformowanego z masy mącznej okręgu na lędźwiowy odcinek kręgosłupa lub kość krzyżową. Ból dolnego odcinka kręgosłupa jest dolegliwością, która dotyczy zarówno układu kostnego jak i mięśniowego. Dotyka 40 % ludzi na którymś z etapów życia i jest powszechnym schorzeniem, które dręczy ludzkość od wieków.

Zabieg Nasya to ajurwedyjska terapia polegająca na wprowadzaniu do górnych dróg oddechowych ziołowych olejów, soków lub sproszkowanych ziół. Działa bardzo skutecznie w przypadku problemów z uszami lub nosem, czy gardłem. Jest jednym z pięciu zabiegów Panchakarma – unikalnego programu oczyszczającego, który służy odtruwaniu organizmu, przywracaniu równowagi umysłu, a także wzmacnianiu układu odpornościowego.

Zabieg Uro Basti polega na uformowaniu na klatkę piersiową pierścienia z ciasta, o średnicy ok. 12 cm i aplikacji ciepłego oleju. Pod koniec procedury ciasto jest usuwane, wykonywany jest delikatny masaż. Po zabiegu należy się zrelaksować.Słowo uro oznacza pierś, a basti zatrzymywać w środku.  Ta procedura czasem nazywa się Hrid Basti, od hrid- serce. Serce jest uważane za jeden z trzech głównych punktów witalnych marma.

 

Wszystkie zabiegi i masaże ajurwedyjskie wykonuje Arun Kumar Singh.

Kontakt: Centrum Terapii Naturalnych Delfin   510 446 196

 

Zapraszamy

Aktualne informacje znajdziesz również na naszym profilu Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *