EFT Techniki Emocjonalnej Wolności

EFT czyli Emotional Freedom Techniques (pl: Techniki Emocjonalnej Wolności) to nowa gałąź psychoterapii, tzw. psychoterapia energetyczna. To połączenie rozmowy i skupienia na problemie z interwencją energetyczną, która oparta jest o podstawy medycyny chińskiej. Medycyna chińska głosi, że w ciele człowieka znajdują się meridiany (kanały energetyczne), na których rozmieszczone są punkty akupunkturowe. W EFT za pomocą opukiwania wprowadzamy do tych punktów wibrację, co powoduje uwolnienie od blokad.

Kto i w jaki sposób odkrył, że opukiwanie punktów akupunkturowych może działać terapeutycznie?

Prekursorem metody EFT była inna metoda TFT, której twórcą był amerykański psycholog i psychoterapeuta Dr. Roger Callahan. Jedną z jego pacjentek była Mary, która przez wiele lat cierpiała na bardzo intensywną fobię związaną z wodą. Po 1,5 roku wspólnej pracy i wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków, jej fobia nadal była na takim samym poziomie. Tak się złożyło, że Callahan interesował się także medycyną chińską i znana była mu teoria meridianów i punktów akupunkturowych. W przypływie desperacji, na jednej z sesji prosił Mary, żeby zaczęła opukiwać sobie punkt akupunkturowy pod okiem – zakończenie meridianu żołądka.

W czasie ataków paniki, których doświadczała Mary w kontakcie z wodą pojawiały się nudności, a często również torsje. Ku zdziwieniu Callahana, po kilku minutach opukiwania problem Mary zniknął zupełnie. Bardzo go to zdziwiło, więc rozpoczął eksploracje tego tematu, i w ten sposób wymyślił metodę TFT – Thought Field Therapy (pl: terapię pola myśli). Od EFT różniła się ona tym, że wyznaczono algorytmy punktów do specyficznych problemów, jak depresja, fobie itd. Uczniem Callahana był Gary Craig, inżynier budowy mostów, umysł ścisły. Zainteresowany rozwojem osobistym postanowił poznać TFT. Praktykując metodę zauważył, że w czasie opukiwania wystarczy stosować jeden algorytm do wszystkich problemów. Swoją metodę nazwał EFT, a jej skuteczność okazała się oszałamiająca. Metoda istnieje od ponad 40 lat i ciągle ewoluuje.

Czym jest EFT, co robimy w czasie sesji, co dzieje się w naszym ciele, umyśle, układzie nerwowym?

EFT działa, to metoda, która dotyka wszystkich naszych obszarów: ciała, umysłu, emocji i można by pokusić się o stwierdzenie, że dotyka także naszych duchowych aspektów. EFT ma tą zaletę, że poprzez mechaniczne opukiwanie punktów akupunkturowych, dany problem jest uwalniany z tych wszystkich obszarów.

W czasie sesji stymulujemy punkty akupunkturowe, czyli opukujemy je. To opukiwanie powoduje, że w naszym ciele, w naszym systemie energetycznym pojawiają się wibracje. Przenoszą się one do meridianów, które tworzą system energetyczny (połączony z naszym układem nerwowym i mózgiem). W ten sposób wibracje docierają do blokad.

Jednym z założeń EFT jest to, że wszelkie problemy i braki, w naszym życiu występują dlatego, że w naszym życiu występuje jakaś blokada.

Gary Craig mówił, że jeśli mamy problem to połączony on będzie z odczuwaniem pewnego dyskomfortu. Oznacza to zaburzenie w systemie energetycznym ciała, czyli jakąś blokadę. Ta blokada dotyczy przeszłości. Tu i teraz doświadczamy emocji i problemów, ale źródeł tych odczuć zawsze będziemy szukać w przeszłości. Jeśli pojawia się problem, emocja, dyskomfort czy choroba, oznacza, że powinniśmy kierować się do problemów źródłowych w przeszłości. Dzięki temu, że będziemy dawali uwagę tym problemom źródłowym i będziemy dalej stymulowali punkty akupunkturowe, problem zostanie uwolniony.

Do czego zatem możemy używać EFT?

Tak naprawdę do wszystkiego. EFT możemy zastosować do każdego problemu, stymulowania pozytywnych rozwiązań czy efektów. Jeżeli czujemy jakiś dyskomfort związany ze sferą emocji, to za pomocą metody EFT możemy sobie z nim dość szybko poradzić. Podobnie z problemami w pracy czy w relacjach z ludźmi. Pamiętajmy, że każdy problem jest problemem, ponieważ odczuwamy w związku z nim pewne, nieprzyjemne emocje. Gdy uwolnimy uśpione w problemie emocje, okazuje się, że dany aspekt nie stanowi już dla nas problemu.

Przyczyna naszych problemów często jest przed nami ukryta, są to zapomniane doświadczenia naszego życia, wszystko co zostało nam (nieświadomie) zaprogramowane przez rodziców w okresie prenatalnym i pierwszych latach naszego życia oraz doświadczenia naszych przodków zapisane w pamięci komórkowej.

Uświadomienie sobie zdarzeń poprzedzających chorobę, które przyczyniły się do jej powstania często wystarcza (podejście Recall Healing), jednak z własnego doświadczenia wiem, że to nie wszystko. Ważne jest, aby emocje, które pojawiły się w momencie doświadczania czegoś trudnego zostały uwolnione, by nie kumulowały się w naszym ciele (praca metodą EFT).

Serdecznie zapraszamy na konsultacje stacjonarnie lub online prowadzone przez trenera EFT Annę Fijołek

Cena konsultacji (90 min.) 200 zł

Kontakt: Centrum Terapii Naturalnych Delfin tel. 510 446 196

Aktualne informacje znajdziesz również na naszym profilu Facebook

Zapraszamy!